Έναν μήνα πριν τους Αγώνες στο Τόκιο και οι ελληνικές συμμετοχές έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί.
Στους 67 έχουν φτάσει οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ενώ αναμένονται και άλλες.
Οι προκρίσεις είναι μέχρι τις 10 Ιουλίου και η Ολυμπιάδα ξεκινά στις 23 Ιουλίου και ολοκληρώνεται στις 8 Αυγούστου 2021.

Στίβος
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Πόλακ Ελεν Κλαούντια (επί κοντώ)
Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20 χλμ. βάδην)
Μίλτος Τεντόγλου (άλμα εις μήκος)
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50 χλμ. βάδην)
Παναγιώτα Τσινοπούλου (20 χλμ. βάδην)
Κυριακή Φιλτισάκου (20 χλμ. βάδην)

Κολύμβηση
Απόστολος Χρήστου (100μ Ύπτιο/4Χ100 ελεύθερο)
Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο/4Χ100 ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ μεικτή ατομική 4/100 ελεύθερο)
Απόστολος Παπαστάμος (200μ. μεικτή ατομική/400μ. μεικτή ατομική)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)
Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (800μ. ελεύθερο)
Δημήτρης Μάρκος (800μ. ελεύθερο)
Ιωάννης Γεωργαράκης (4Χ100 ελεύθερο)
Οδυσσέας Μελαδίνης (4Χ100 ελεύθερο)
Βαγγέλης Μακρυγιάννης (4Χ100 μεικτή Ανδρών)
Κώστας Μερετσόλιας (4Χ100 μεικτή Ανδρών)
Άλκης Κυνηγάκης (10 χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Ιστιοπλοΐα
Αιμιλία Τσουλφά (Ιστιοπλοΐα 470)
Αριάδνη Σπανάκη (Ιστιοπλοΐα 470)
Αικατερίνη Δίβαρη (Ιστιοπλοΐα RS:Χ)
Βασιλεία Καραχάλιου (Ιστιοπλοΐα Laser Radial)
Bύρων Κοκκαλάνης (Ιστιοπλοΐα (RS:Χ)
Παναγιώτης Μάντης (Ιστιοπλοΐα 470)
Παύλος Καγιαλής (Ιστιοπλοΐα 470)
Ιωάννης Μιτάκης (Ιστιοπλοΐα Finn)

Σκοποβολή
Αννα Κορακάκη (10μ. Αεροβόλο πιστόλι)
Νίκος Μαυρομάτης (σκιτ)
Κωπηλασία
Μαρία Κυρίδου (Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)
Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)
Στέφανος Ντούσκος (σκιφ)
Αννέτα Κυρίδου (σκιφ)

Πάλη
Μαρία Πρεβολαράκη (Πάλη 53κ.)
Γιώργος Πιλίδης (Πάλη 65κ.)
Ποδηλασία
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (ποδηλασία δρόμου)
Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία πίστας)
Δημήτρης Αντωνιάδης (Ορεινή Ποδηλασία)

Υδατοσφαίριση
Εθνική ομάδα πόλο ανδρών

Ξιφασκία
Θεοδώρα Γκουντούρα (Σπάθη)
Επιτραπέζια αντισφαίριση
Παναγιώτης Γκιώνης (πινγκ πονγκ απλό)
Αντισφαίριση – τένις
Στέφανος Τσιτσιπάς (απλό, μεικτό)
Μαρία Σάκκαρη (απλό, μεικτό)

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
Φανή Τζέλη (57κ.)
Καλλιτεχνική κολύμβηση
Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη (Ομαδικό)
Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο)

Τζούντο
Αλέξης Ντανατσίδης (81 κιλά)
Ελισάβετ Τελτσίδου (70 κιλά)
Τοξοβολία
Ευαγγελία Ψάρρα (ατομικό)

Γυμναστική
Ελευθέριος Πετρούνιας (κρίκους)

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *