Τελείωσε από τώρα το πρωτάθλημα… ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου σκόρπισε και το Ζευγολατιό -βαθμολογία

86

Ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κορινθίας τελείωσε και ουσιαστικά τελείωσε από τώρα και το πρωτάθλημα.

Και λέμε ότι το πρωτάθλημα τελείωσε από τώρα , καθώς ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου , με το απόλυτο των βαθμών (45),15Χ15, εκτός από τον άτυπο τίτλο του «Πρωταθλητή Χειμώνα» , ταυτόχρονα και από τώρα εξασφάλισε και τον τίτλο του Πρωταθλητή της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας για την περίοδο 2019 -2020 και την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική κατηγορία, καθώς ξέφυγε στο +17 από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας που μοιράζονται ΑΟ. Λουτρακίου και Πέλοπας Κιάτου.

Απομένει πια ο δεύτερος γύρος και η αγωνία παραμένει στις ομάδες της ουράς , που  κινδυνεύουν με υποβιβασμό στη Β΄ κατηγορία.

Στα πλαίσια της  15ης (τελευταίας Α΄ γύρου) αγωνιστικής , στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας,  ο Πρωτοπόρος  και  σίγουρος πρωταθλητής Ατρόμητος  Χιλιομοδίου, σκόρπισε με 3 – 0 τον  Α.Ο Ζευγολατιού, ενώ ο Πέλοπας έχασε , στο Πετρί με 4 – 1 από την τοπική  Θύελλα. Την ίδια ώρα στην Τραγάνα του Κιάτου, η Θύελλα Κάτω Διμηνιού επικράτησε με 2 – 1 επί του Ισθμιακού.

Στο  «Κώστας Βυζάς» στο Δερβένι,ο  Αστέρας, νίκησε στο ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας με 2 – 0 τον Πανκαμαριακό, ενώ την ίδια στιγμή στο Ξυλόκαστρο ο Ηρακλής επικράτησε με 2 – 1  επί του Σαρωνικού  Γαλατακίου.

Επιτέλους ο ΠΑΣ Κόρινθος, μετά από ένα μήνα  κατόρθωσε να πάρει βαθμό καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1 – 1 , στο Βέλο με την τοπική Ελλάδα.

Σε αγώνα  ντέρμπι στο Λουτράκι ο ΑΟΛ νίκησε με 3 – 1  τον Παννεμεατικό,  ενώ τέλος στα Αθίκια ο Τενεάτης επικράτησε με 2 – 1 επί του Ολυμπιακού Λουτρακίου.