Τσιτσιπας: Στον τελικό του European Open – Έστειλε αδιάβαστο τον Γκαριν

185

Τα κατάφερε ο Τσιτσιπας για άλλη μια φορά και λύγισε έναν ακόμη ισχυρό αντίπαλο.

Μετά από ένα σπουδαίο αγώνα που κράτηςε περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην κυριολεξία ισοπέδωσε τον πανίσχυρο Κριστιάν Γκαρίν και με νίκη 2-1 σετ πέρασε στον τελικό του European Open στο Αμβούργο.

Ο Στεγανος έδωσε τον καλύτερο του εαυτό σε ένα δύσκολο αγώνα και με σκορ 7-5, 3-6, 6-4 θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην καριέρα του έναν τίτλο σε τουρνουά ATP 500.

Μέχρι σήμερα έχει παίξει τέσσερις τελικούς, δύο φορές στο Ντουμπάι, μία στη Βαρκελόνη και μία στο Πεκίνο χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει σε κάποιον.

Αντίπαλος του Στέφανου στον αυριανό τελικό θα είναι ο Αντρέι Ρούμπλεφ, το Νο 14 στον κόσμο, ο οποίος στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε σχετικά εύκολα του Νορβηγού Κάσπερ Ρούουντ με 6-4, 6-2.