Κόρινθος φωτορεπορτάζ :Μια πολύχρωμη γιορτή της Αποκριάς με παραδοσιακούς χορούς , γλέντι , μασκαράδες…
Ο παλμός του καρναβαλιού χτύπησε δυνατά την πόλη της Κορίνθου χθες το βράδυ.
Με εξαιρετική και επιτυχία για τα πολιτιστικά δρώμενα της Κορίνθου η χθεσινή παραδοσιακή εκδήλωση με τίτλο” Χορεύουμε και τραγουδάμε μέσα στο κέντρο της πόλης”.
Ένα λαϊκό πανηγύρι , μια πολύχρωμη γιορτή της Αποκριάς με παραδοσιακούς χορούς , γλέντι , μασκαράδες, λαμπερά χαμόγελα μικρών και μεγάλων , με ξέφρενη διάθεση καρναβαλιστών οι οποίοι συνέθεσαν ένα παραδοσιακό ξεφάντωμα , με 8 εορταστικά γαϊτανάκια στην Πλατεία “Περιβολάκια .
Αυτό που έζησαν οι Κορίνθιοι ήταν πρωτόγνωρο και εξεπλάγησαν ευχάριστα με την συμβολή 21 πολιτιστικών Συλλόγων της Κορίνθου και την οργάνωση του Δήμου Κορινθίων.
Οι σύλλογοι οργανωμένα με νταούλια και ζουρνάδες, ξεχύθηκαν στις γειτονιές της Κορίνθου χορεύοντας και τραγουδώντας ξεσήκωναν τον κόσμο σκορπώντας την χαρά της αποκριάς.
Χωρίς προηγούμενο για τους Κορίνθιους στιγμές που απόλαυσαν !
Αξιοσημείωτο είναι πως όλα τα έξοδα έγιναν από χορηγίες και την ουσιαστική συμβολή των πολιτιστικών συλλόγων.
Οι γυναίκες μέλη των συλλόγων ετοίμασαν παραδοσιακά εδέσματα, με αλμυρές και γλυκές γεύσεις , μπόλικο κρασί, τσικουδιά και κέρναγαν απλόχερα τον κόσμο.
Κόρινθος φωτορεπορτάζ :Μια πολύχρωμη γιορτή της Αποκριάς με παραδοσιακούς χορούς , γλέντι , μασκαράδες…
ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΉΛΩΣΗΣ ΌΠΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΘΗΘΗΚΕ :
Οι συμμετοχές
Συγχαρητήρια θα πρέπει να δοθούν για την μεγάλη επιτυχία της βραδιάς, στον Αντιδήμαρχο Πολιτισμού κ. Παναγιώτη Λαμπρινό , στη Καρναβαλική επιτροπή και όλους του Πολιτιστικούς Φορείς που συνέβαλλαν για αυτό το μεγάλο αποκριάτικο ξεφάντωμα.
Ο παλμός του καρναβαλιού χτύπησε δυνατά την πόλη της Κορίνθου , χθες βράδυ!