Η Ελλάδα κατέκτησε με τον Κουρουγκλίεβ το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης

1381
86KG FS - Boris MAKOEV (SVK) vs. Dauren KURUGLIEV (GRE)

Ο 31χρονος πρωταθλητής χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο της μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης ανδρών/γυναικών, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ και μάλιστα με χρυσή απόχρωση!

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης ανδρών/γυναικών, χάρη στην εμφάνισή του στον τελικό. Ο 31χρονος πρωταθλητής, στον τελικό των 86 κιλών, επικράτησε με 3-1 του Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο, δίχως να χάσει ούτε έναν τεχνικό πόντο. Ο Κουρουγκλίεβ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του μέσα στην παλαίστρα της Κροατίας και έτσι χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη χώρα μας.

Πριν τον αγώνα του χρυσού μεταλλίου ο Κουρουγκλίεβ επικράτησε κατά σειρά με τεχνική υπεροχή (11-0) του Πάτρικ Πουεσπόεκι, του Άιβαρς Σαμουσόνοκς (10-0) και 9-0 του Αζέρου Αμπουμπάκρ Αμπακάροφ.//