Aπό την “κόλαση” στον “παράδεισο” επέστρεψε ο ΑΣΠ Κόρινθος με τον ΖΑΟΝ Κηφισιάς και νίκη με 3-1 σετ

31

Aπό την “κόλαση” στον “παράδεισο” επέστρεψε ο ΑΣΠ Κόρινθος στον εντός έδρας αγώνα με τον ΖΑΟΝ Κηφισιάς για την 5η αγωνιστική της Pre League Γυναικών, πανηγυρίζοντας μια υψηλής βαθμολογικής και όχι μόνο σημασίας καθαρή νίκη με 3-1 σετ.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις έκανε άσχημο ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει με 8-20, ωστόσο στο σημείο αυτό ξεκίνησε η αντεπίθεση από τις “ερυθρόλευκες” και με ένα απίστευτο σερί που σπάνια συναντάει κανείς στο volley, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και να κλείσουν το σετ με τελικό σκορ 26-24.

Από εκεί και πέρα η ψυχολογία της ομάδας μας ανέβηκε κατακόρυφα και με κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο σετ γράφτηκε το 2-0 (28-18). Ο ΖΑΟΝ έβαλε δύσκολα στο τρίτο σετ και προσωρινά κράτησε “ζωντανές” τις ελπίδες του οδηγώντας την αναμέτρηση σε τέταρτο σετ.

Στο τελευταίο λοιπόν σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν αρκετές φορές προβάδισμα, αλλά το πάθος με το οποίο πάλεψαν οι αθλήτριες της Κορίνθου καθ’όλη τη διάρκεια και παλεύοντας όλους τους πόντους, έφερε το 30-28 και το τελικό 3-1.

Για μια ακόμα φορά ο κόσμος του ΑΣΠ Κόρινθος έδωσε πολύ δυναμική παρουσία στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου, συμβάλλοντας στη μεγάλη επιτυχία που ήρθε.

Tην επόμενη αγωνιστική ο ΑΣΠ Κόρινθος αγωνίζεται εκτός έδρας απέναντι στο Αιγάλεω, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι βρίσκεται μόλις στο -1 από την 4η θέση και στο -3 από την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Pre League Γυναικών.

Α.Σ.Π. Κορίνθου – Ζ.Α.Ο.Ν. 3-1 (26-24, 25-18, 18-25, 30-28)

Διαιτητές: Σπίνας, Κτενάς, Παρατηρητής: Δημάκης.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Κάταλιν Κις): Γεωργιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ελευθερίου 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάτσινσον 18 (14/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μανάι 16 (11/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 08% υπ.-08% άριστες), Κυπαρρίση 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαμπάι 15 (10/31 επ., 5 μπλοκ, 28% υπ.-25% άριστες) / Μαργαρίτη (λ, 30% υπ.-22% άριστες), Αγγιστριώτη (λ), Τσιγαρίδα,  Αντότσι, Ασημακοπούλου.

Ζ.Α.Ο.Ν. (Αντώνης Παπαδόπουλος): Χατζηχαραλάμπους 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Κάβουρα 9 (9/30 επ., 31% υπ.-14% άριστες), Βαϊοπούλου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Χάνσον 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 12 (9/33 επ., 3 άσσοι, 44% υπ.-19% άριστες), Οκάρο 17 (13/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Σπυροπούλου (λ, 38% υπ.-20% άριστες), Φωτοπούλου. Μερκουριάδη.