Ποδηλατοβόλτα οργανώνεται στην Κόρινθο. Πρόκειται για δράση που έχει να κάνει με την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου (3 Ιουνίου).
Ο δήμος Κορινθίων, διοργανώνει την Κυριακή 2 Ιουνίου 2024, ποδηλατοβόλτα για μικρούς και μεγάλους.
Αφετηρία είναι η παραλία Καλάμια. Θα δοθεί το μήνυμα, ότι, η χρήση ποδηλάτου έχει αρκετά οφέλη. Ωστόσο, αυτή, θα πρέπει να γίνεται με γνώμονα την ασφάλεια και την χρήση των κανόνων της οδικής ασφάλειας.
Η εκκίνηση θα δοθεί στις 9 το πρωί. Ο δήμος, έχει ετοιμάσει και κάποιες εκπλήξεις. Θα ακολουθήσει, μετά τη βόλτα, πρόγραμμα δράσεων, διάρκειας 3 ωρών.