Θρίαμβος! Στους 4 του κόσμου με μεγαλειώδη εμφάνιση οι Νέες Γυναίκες!

90

Τεράστια, εκπληκτική, ονειρική! Η Εθνική μας ομάδα των Νέων Γυναικών στο κρισιμότερο παιχνίδι του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Μαδέιρα επικράτησε με 10-8 της Ισπανίας πραγματοποιώντας εμφάνιση…μέχρι τα αστέρα και αύριο (14/9) στις 22:00 θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία με στόχο μια θέση στον τελικό!

Η ελληνική ομάδα έκανε μία εντυπωσιακή αρχή στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Μεγάλη μάχη έγινε στην δεύτερη περίοδο, όπου η ελληνική ομάδα διατήρησε το ευρύ προβάδισμα (9-5 η λήξη του ημιχρόνου). Η Ισπανία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στο ένα γκολ διαφορά (9-8). Στην τελευταία περίοδο η Ελληνιάδη σημείωσε ένα ακόμη τέρμα, η άμυνα ήταν υποδειγματική και η νίκη – θρίαμβος ήρθε.

Κορυφαίες, χωρίς να υστερήσει καμιά από τις Ελληνίδες παίκτριες, ήταν οι Έλενα Ελληνιάδη και Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσαν από τέσσερα και τρία τέρματα αντίστοιχα, ενώ η Μαρίνα Κοτσιώνη ψηφίστηκε MVP από τους ανθρώπους της παγκόσμιας συνομοσπονδίας. Έξι λεπτά πριν από την λήξη της συνάντησης αποβλήθηκε από τους διαιτητές ο ομοσπονδιακός προπονητής Στέφανος Λέανδρος.

Ελλάδα – Ισπανία 10-8 (6-1, 3-4, 0-3, 1-0)

Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 4, Πρωτοπαπά, Μαστρόκαλου, Νίνου Ε., Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κοκκινάκη, Δούλη 1, Κοντονή 1, Κανετίδου 1, Αρχοντάκη

Ισπανία (Μιγκέλ Όκα): Ντόμενε, Κάμους 1, Λέιτον 3, Αρίνο, Μορέλ 1, Μποναμούσα, Σέτο, Μοτόγια 1, Γκόμεζ, Νταλμάσε 1, Ντίαζ 1, Αζνάρ, Νιέτο